Космічний моніторинг узбережжя та акваторія Чорного моря

Узбережжя і шельф Чорного моря завжди були стратегічно важливим ресурсом для Росії з різних точок зору. Численні курорти Чорноморського узбережжя широко відомі не тільки в Росії, але й за кордоном і є одним з найбільших туристичних центрів в Євразії. За якістю обслуговування та рівнем можливих сервісів ці курорти не поступаються багатьом західним. Поточні плани забудови в цьому регіоні (в тому числі олімпійського комплексу в Сочі до 2014 року) створюють всі передумови для становлення Чорноморського узбережжя курортною зоною світового значення.

Важливість Чорноморського узбережжя і відповідного йому шельфу для Росії обумовлена також видобутком (і перспективами) нафти і газу та інтенсивністю перевезень промислових вантажів по Чорному морю. Краснодарський край, що омивається Чорним морем, є одним з найбільших нафтогазових активів Росії. Обсяги видобутку в цьому регіоні стабільно ростуть. Тут розташований Новоросійський порт, який є другим за величиною серед нафтоналивних терміналів Росії і ключовим на всьому російському узбережжі Чорного моря.

Беручи до уваги сильний антропогенний вплив на даний регіон, «Центр геомаркетінгових досліджень» виступив ініціатором проведення регулярного космічного моніторингу узбережжя і шельфу Чорного моря, включаючи Новоросійськ, Геленджик, Туапсе і Сочі. Ініціативний проект направлений на рішення 2 незалежних задач з використанням даних супутникової зйомки:

Даний проект представляє собою спільне рішення двох незалежних задач з опорою на дані космічної зйомки. Ці дві задачі об'єднує можливість використання одних і тих же супутникових даних, що ілюструє можливість комплексного застосування даних дистанційного зондування Землі для оперативного моніторингу небезпечних геоекологічних явищ.

Мета даного проекту:

  1. інформування світової громадськості, державних і приватних організацій про небезпечну екологічну ситуацію, пов'язану з нафтовими розливами на морі для прийняття відповідних заходів щодо запобігання екологічних катастроф і оперативного усунення їх наслідків, притягнення до відповідальності винних в аваріях;
  2. стимулювання до відповідного планування виробничо-господарської діяльності будівельних організацій і компаній нафтогазової галузі для недопущення критичних ситуацій, пов'язаних з деформаціями земної поверхні.