Океанографія

Розділ, присвячений океанографії.

Супроводжується Морським гідрофізичним інститутом НАН України.

Modis-дані про Чорне море

MODIS (Moderate-resolution Imaging Spectroradiometer) отримує дані по 36 спектральним смугам в діапазоні довжин хвиль від 0.4 µm до 14.4 µm у мінливому розділенні (2 смуги на 250 m, 5 смуг на 500 m и 29 смуг на 1 km). Використовується для відслідковування різноманітних глобальних процесів у атмосфері, земній корі, океанах.

Дані, отримані Морським Гідрофізичним Інститутом НАН, можна отримати на порталі МГІ НАН.

Для того, щоб отримати ці дані потрібно зареєструватися на порталі МГІ НАН.

Дані представлені в період з 2006 року.

NOAA дані морів

Дані по Адріатичному, Аральському, Балтійському, Баренцовому, Чорному, Каспійському, Карському та іншим морям.

Дані моделювання процесів у Чорному морі

Моделювання температури поверхні, напряму та висоти хвиль.

Дані, отримані Морським Гідрофізичним Інститутом НАН, а також відомості про використані моделі можна отримати на порталі МГІ НАН.

Для того щоб отримати ці дані потрібно зареєструватися на порталі МГІ НАН.

Дані представлені в період з 2006 року.

Каталог метаданих ЄСИСО

ЄСИСО — Російська Єдина Державна Система Інформації про Стан Світового Океану

  • Функціонуюча на основі наявних інформаційних систем Росгідромета, Міноборони Росії, МПР Росії, Держкомриболовство Росії та інших відомств у відповідності до узгодженого порядку та стандартів взаємодії.
  • Підтримуюча на постійній основі бази метаданих та інформації регламентованого змісту, технології доступу, обміну, інтеграції інформаційних ресурсів відомств для повноцінного інформаційного забезпечення діяльності по вивченню Світового океану, моніторингу його стану та використання його ресурсів.

ЄСИСО являє собою міжвідомчу розподілену систему інформації про стан Світового океану.

Великий каталог метаданих про масиви та бази даних, атласи, кодифікатори та експерти в області вивчення Світового Океану, а також інформація про інформаційні технології опрацювання даних, відомості про моделі та методи розрахунків, формати, словники термінів, каталог моревідомчих організацій.

Космічний моніторинг узбережжя та акваторія Чорного моря

Узбережжя і шельф Чорного моря завжди були стратегічно важливим ресурсом для Росії з різних точок зору. Численні курорти Чорноморського узбережжя широко відомі не тільки в Росії, але й за кордоном і є одним з найбільших туристичних центрів в Євразії. За якістю обслуговування та рівнем можливих сервісів ці курорти не поступаються багатьом західним. Поточні плани забудови в цьому регіоні (в тому числі олімпійського комплексу в Сочі до 2014 року) створюють всі передумови для становлення Чорноморського узбережжя курортною зоною світового значення.

Важливість Чорноморського узбережжя і відповідного йому шельфу для Росії обумовлена також видобутком (і перспективами) нафти і газу та інтенсивністю перевезень промислових вантажів по Чорному морю. Краснодарський край, що омивається Чорним морем, є одним з найбільших нафтогазових активів Росії. Обсяги видобутку в цьому регіоні стабільно ростуть. Тут розташований Новоросійський порт, який є другим за величиною серед нафтоналивних терміналів Росії і ключовим на всьому російському узбережжі Чорного моря.

Беручи до уваги сильний антропогенний вплив на даний регіон, «Центр геомаркетінгових досліджень» виступив ініціатором проведення регулярного космічного моніторингу узбережжя і шельфу Чорного моря, включаючи Новоросійськ, Геленджик, Туапсе і Сочі. Ініціативний проект направлений на рішення 2 незалежних задач з використанням даних супутникової зйомки:

Даний проект представляє собою спільне рішення двох незалежних задач з опорою на дані космічної зйомки. Ці дві задачі об'єднує можливість використання одних і тих же супутникових даних, що ілюструє можливість комплексного застосування даних дистанційного зондування Землі для оперативного моніторингу небезпечних геоекологічних явищ.

Мета даного проекту:

  1. інформування світової громадськості, державних і приватних організацій про небезпечну екологічну ситуацію, пов'язану з нафтовими розливами на морі для прийняття відповідних заходів щодо запобігання екологічних катастроф і оперативного усунення їх наслідків, притягнення до відповідальності винних в аваріях;
  2. стимулювання до відповідного планування виробничо-господарської діяльності будівельних організацій і компаній нафтогазової галузі для недопущення критичних ситуацій, пов'язаних з деформаціями земної поверхні.

Морське льодяне покриття Азовського Моря

За даними NOAA і MODIS.

Дані, отримані Морським Гідрофізичним Інститутом НАН, можно отримати на порталі МГІ НАН.

Для того, щоб отримати дані необхідно зареєструватися на порталі МГІ НАН.

Дані представлені в період з 2004 року.

Міжурядова океанографічна комісія (МОК)

Міжурядова океанографічна комісія (МОК) ЮНЕСКО була створена у 1960 році в рамках ЮНЕСКО.

У відповідності до Статуту МОК метою Комісії є сприяння міжнародній співпраці та координації програм, що стосуються досліджень, служб та укріплення потенціалу в інтересах розширення знань про природу та ресурси океану, прибережних районів, а також використання цих знань для удосконалення управління, забезпечення стійкого розвитку, охорони морського середовища та полегшення процесів прийняття рішень її державами-членами.

Програми міжнародного співробітництва МОК включають: вивчення ролі океану в зміні клімату, оцінку стану морського середовища, створення Глобальної системи спостережень за океаном, розвиток служб оповіщення про цунамі та міжнародного обміну океанографічними даними та інформацією, мапування дна Світового океану, співробітництво у сфері підготовки та навчання спеціалістів в області морських наук, включаючи «плавні університети» та кафедри МОК ЮНЕСКО. Керівними органами МОК є Асамблея та Виконавча рада. Секретаріат МОК розташовується у штаб-квартирі ЮНЕСКО в Парижі.

У 2006 році членами МОК являлись 136 держав. У діяльності МОК приймають участь провідні національні урядові моревідомчі організації та науково-дослідницькі інститути держав-членів МОК. В рамках ЮНЕСКО МОК визнана органом з функціональною автономією. В рамках Конвенції ООН по морському праву МОК признана в якості «компетентної міжнародної організації в області морських досліджень та передачі морської технології». ООН визнала МОК в якості ключової організації системи ООН в області морських наук та служб. Багато програм МОК здійснюються спільно з іншими міжнародними організаціями системи ООН (ВМО, ММО, ФАО, ЮНЕП, МАГАТЕ), а також МГО, МСНС, СКОР, МСИМ, ПАЙСИС, МКНИСМ та інші. Зростаюча роль МОК у рішенні глобальних проблем сучасності була відмічена Конференцією ООН по навколишньому середовищу та розвитку (Ріо,1992 рік) та Всесвітнім самітом по стійкому розвитку (Йоханесбург, 2002 г.).

Дані Marine Data Management.

Система моніторингу водних ресурсів Дніпровського лиману, берегу Чорного і Азовського Морів

Інтерактивна карта дозволяє відображати дані MODIS red band (#1) (250 m), MODIS NIR band (#2) (250 m), MODIS IR 11 mu band (#31) (1 km), MODIS IR 12 mu band (#32) (1 km) та SRTM дані.

Сервіс моніторингу водних ресурсів Дніпровського лиману Центру Обробки Інформації Інститута Космічних Досліджень НАНУ-НКАУ.

Супутникові дані SMIS

Супутникові дані NOAA, TERRA, AQUA, «Метеор-3М», «ГОМС», «РЕСУРС01», «ОКЕАН».

Дані, отримані Лабораторією «Інформаційної підтримки космічного моніторингу» ІКД РАН.

Температура поверхні Чорного моря згідно з даними NOAA

Супутникові дані про температуру поверхні Чорного Моря згідно з National Oceanic and Atmospheric Administration (NOAA).

Дані, отримані Морським Гідрофізичним Інститутом НАН, можна отримати на порталі МГІ НАН.

Для того, щоб отримати ці дані необхідно зареєструватися на порталі МГІ НАН.

Дані представлені в період з 2004 року.