Інструменти моніторингу динаміки поверхневих вод

В рамках проєкту "Моніторинг динаміки поверхневих вод України" створено низку дашбордів для аналізу території країни.

Зміст

  1. Дашборд динаміки поверхневих вод водосховищ Криму за 2019-2020 рр.
  2. Дашборд динаміки поверхневих вод на території Донецької та Луганської області

Дашборд динаміки поверхневих вод водосховищ Криму за 2019-2020 рр.

З 2014 року Кримський півострів не отримує воду з Північно-Кримського каналу. Крим з кожним роком стає все більш залежним від атмосферних опадів. Саме вони та свердловини наразі забезпечують мешканців півострову водою. Якість води у багатьох свердловинах падає, вода в них вичерпується, доводиться бурити нові. Зміни клімату, нерівномірне випадіння атмосферних опадів по всій території Криму робить ситуацію з питною водою з кожним роком все більш загрозливою. Вкрай важливо мати систему моніторингу динаміки рівня поверхневих вод задля оцінки наявної ситуації та прогнозування розвитку процесів пов’язаних з кількістю води на півострові. Використовуючи дані дистанційного зондування Землі та сучасні геоінформаційні методи [1], [2] було створено аналітичну панель (дашборд) щодо аналізу та моніторингу динаміки поверхневих вод водосховищ Криму.

Дашборд візуалізує характеристики водосховищ Криму за 2019 і 2020 рр. Завдяки ньому можна порівняти динаміку змін площ водосховищ, побачити відмінності у рівнях водосховищ за останній рік, скласти рейтинг водойм за ступенем збільшення/зменшення водної поверхні, виокремити зони з регулярним, тимчасовим рівнем води, побачити відсоткове розподілення рівнів води тощо.

Функціонал дашборду дозволяє проводити пошук за адресою, обирати в якості базових карт космознімки, топографічні карти, обчислювати площі, довжини, фільтрувати за територіальною приналежністю об’єкти та проводити порівняльний аналіз окремих водосховищ. Для поліпшення розуміння функціоналу дашборду розроблена відео-інструкція, що знаходиться на стартовому слайді.

На сьогоднішній день дані щодо стану водних ресурсів Криму важливі як з точки зору складової частини аналізу стану якості життя українських громадян на тимчасово окупованій території, так і з точку зору національної безпеки держави. Такі дашборди вже демонструвалися представникам органів державної влади України у Інформаційно-аналітичному ситуаційному центрі КПІ ім. Ігоря Сікорського.

 

З повною версію дашборду можна ознайомитись за посиланням.

Дашборд динаміки поверхневих вод на території Донецької та Луганської області

Східні регіони України забезпечені водними ресурсами краще, ніж Кримський півострів. Проте навіть на території Донецької та Луганської області важливу річ у перерозподілені води по регіону відіграють штучні споруди – канали і водоводи. Водоємка промисловість, великі міста розташовані досить далеко від найбільших водних артерій країни. Для їхнього живлення й були споруджені штучні водоводи. Військовий конфлікт з 2014 року вносить свої корективи у систему водопостачання. До сьогоднішнього дня великі міста на підконтрольній українській владі території частково отримують воду з каналів, яка йде із зони проведення операція об'єднаних сил (ООС). Регулярність постачання, а найголовніше якість та безпечність такої води знаходиться під великим питанням. Військові дії призвели до зміни структури функціонування багатьох промислових об’єктів. Великі резервуари які призначалися для охолодження, очищення, накопичення води спорожніли частково, або повністю. Стан рівня води у подібних штучних водоймах може бути індикатором загального рівня функціонування промисловості регіону. Проблеми пов’язані зі зміною клімату також не оминули регіон. Змінюється рівень навіть тих водойм, які напряму не пов’язані ані з каналами, ані з промисловою діяльністю. Саме тому важливо проводити постійний моніторинг і аналіз стану динаміки рівня поверхневих вод у природних і штучних водоймах Донецької та Луганської області на підконтрольних та не підконтрольних українській владі територіях. Такі дослідження пов’язані з оцінкою як загальної екологічної ситуації, так і з національною безпекою країни в цілому.

Функціонал дашборду дотичний до функціоналу попередньої аналітичної панелі з моніторингу рівня поверхневих вод Криму.

З повною версію дашборду можна ознайомитись за посиланням.