Регіональні профілі України в контексті поширення епідемії

5. Регіональні профілі України в контексті поширення епідемії COVID-19

У цьому розділі представлено дослідження поширення епідемії COVID-19 у розрізі регіонів України. Виходячи з суттєвої неоднорідності та нестаціонарності процесів поширення коронавірусу, їх стохастичної природи та високої волатильності, наявності так званих «важких хвостів» розподілів процесів поширення COVID-19, для виявлення стійких трендів було використано методи технічного аналізу часових рядів на основі базових п’яти індикаторів: «zigzag», «supertrend», «ivar», «АТР» та «коефіцієнт Хюрста», які застосовуються для відстеження основних тенденцій та виявлення «торгових сигналів» на фондових ринках [1-3]. Ставилося завдання виявлення та аналізу тренду кількості нових інфікованих хворих в областях України, м. Києві та країні в цілому з врахуванням волатильності досліджуваного процесу.

Довідково

Вибір індикатору «supertrend» обумовлено тим, що він є ефективним інструментом технічного аналізу для виявлення тренду на високоволатильних даних. Коли на вихідній кривій має місце зростаюча тенденція, значення індикатора «supertrend» знаходяться нижче за неї, відповідно, під час спадного тренду – значення цього показника знаходяться вище графіка вихідних даних. Перетин кривих індикатора і даних може означати закінчення, злам попередньої тенденції. Частий перетин цих кривих вказує на те, що явна тенденція у даних відсутня. Як і більшість технічних індикаторів, «supertrend» реагує на зміну тренду даних з певним запізненням, проте на думку команди проєкту, ця властивість індикатора є суттєвою при відповіді на запитання «Чи залишився у минулому пік захворюваності?», і може бути розцінена як “обережність” відповідного висновку.

З огляду на чітку наявність тижневих сезонних ефектів в кількості зареєстрованих нових випадків захворювання, що безпосередньо впливають на рівень волатильності цих даних, було запропоновано адаптивний варіант індикатору «supertrend». Для отримання більш чіткої картини перебігу епідемічного процесу бажано, щоб ефекти тижневої сезонності нівелювались, та щоб індикатор «supertrend» реагував лише на суттєві коливання у графіку даних.

Індикатор «zigzag» поєднує найбільш значущі локальні екстремуми на графіку даних і не чутливий до дрібних коливань. Цей індикатор зручно використовувати для аналізу попередніх коливань даних.

Технічний індикатор «ivar» (індикатор сили тренду) дозволяє аналізувати силу наявного тренду або стверджувати про його відсутність в даних. Дія цього показника базується на фрактальних характеристиках часових рядів. Правила його використання наступні: якщо значення індикатора знаходяться вище відмітки 0.5, це означає, що тенденція відсутня, причому чим ближче це значення до 1, тим більше впевненості у такому висновку; і, навпаки, значення індикатора нижче рівня 0.5 вказує на наявність тренду (не важливо якого), і чим ближче до 0, тим сильніша відповідна тенденція.

Індикатор «АТР» дозволяє вимірювати волатильність, або рівень мінливості даних у часі. Один із принципів використання «АТР» формулюється так: чим вище значення даного індикатора – тим вищою є ймовірність зміни існуючої тенденції.

«Коефіцієнт Хюрста» виступає однією з ключових фрактальних характеристик часових рядів [4-6]. Цей показник часто застосовують при аналізі природніх процесів, а в економіці – для технічного аналізу фінансових ринків. Послідовності, для яких «коефіцієнт Хюрста» приймає значення більше за 0.5 вважаються перзистентними – вони переважно зберігають наявну тенденцію, тобто зростання у минулому з більшою імовірністю приведе до зростання у майбутньому, і навпаки. Якщо значення коефіцієнта Хюрста дорівнює 0.5 - це означає, що явної тенденції (тренду) не спостерігається. Менші за 0.5 значення свідчать про антиперзистентність ряду, коли існуюча тенденція у майбутньому з більшою ймовірністю зміниться на протилежну.

Беручи за основу цей показник і розраховуючи його на ковзному вікні із 30-ма значеннями ряду щоденно нових хворих можна отримати додаткову інформацію про наявність або відсутність тенденції в даних та відповідь на запитання: «що є більш ймовірним – збереження існуючої тенденції, чи зміна її на протилежну?».

Оскільки побудова коефіцієнта Хюрста базується на розрахунку відношення розмаху приростів значень часового ряду до їх середньо-квадратичного відхилення, то зростання значень індикатора «АТР» в загальному випадку може приводити до зменшення коефіцієнта Хюрста для епідемічного процесу. Зокрема, у ситуації, коли за високих значень волатильності процесу, його коефіцієнт Хюрста залишається більшим за 0.5, передчасно розраховувати на зміну існуючої тенденції.

 Наведемо результати досліджень.

  1. Україна загалом (окрім тимчасово окупованих територій)

Рисунок 31. Аналіз динаміки нових виявлених хворих в Україні на кінець листопада

З огляду на поведінку індикатора «supertrend» на рис. 31, із середини липня і понині спостерігається впевнений тренд на зростання кількості нових виявлених хворих. Значення індикатора сили тренду “ivar”, що наприкінці вересня знаходились над критичною позначкою 0.5, і свідчило про відсутність вираженого тренду, у жовтні стабільно є меншими за 0.5, а у листопаді продовжує впевнене спадання. Це показує, що тенденція на зростання кількості щоденних нових випадків COVID-19 продовжує набирати силу. Значення індикатору волатильності «АТР» в цілому протягом листопада ростуть. Незважаючи на високу волатильність, значення індикатора Хюрста, що у жовтні знаходилися близько позначки 0.6, а у листопаді сягають 0.65, свідчать про зростаючу перзистентність існуючої тенденції на поширення епідемії. З більшою ймовірністю, у найближчому майбутньому тренд на зростання кількості щоденних нових випадків COVID-19 продовжиться.

Кількість людей, що безпосередньо хворіють на COVID-19 в Україні суттєво збільшилася протягом трьох останніх місяців. Зараз коронавірусну інфекцію намагаються подолати понад 362 тисячі українців.

Приріст кількості активних хворих дещо вповільнився на початку листопада, проте знову тримається на позначках, значно вищих, ніж у жовтні (див. рис. 31а). При цьому значення синьої кривої на графіку з другої декади листопада тримаються у коридорі від 4 до 8 тис. осіб. Значення індикатора волатильності у листопаді переважно тримаються на дещо вищих за жовтневі позначках. Пік волатильності синьої кривої відбувся 8 листопада – у день, коли з лікарень країни виписали рекордно велику кількість людей, що одужали. Значення індикатора Хюрста також свідчать про перзистентність наявної тенденції, проте значення індикатора зменшується протягом листопада і наближається до критичної позначки 0.5.

Рисунок 31a. Аналіз динаміки співвідношення нових виявлених хворих та кількості людей, що одужали, по Україні на кінець листопада

Певне стримання швидкості зростання кількості активних хворих у країні могло відбутися за рахунок введення карантину вихідного дня, хоча суворість дотримання його правил могла відрізнялася у різних регіонах. Нові ризики найближчими днями можуть бути пов’язані з проведенням «Чорної п’ятниці» – пори розпродажів у більшості магазинів – де можуть спостерігатися значні скупчення людей у закритих приміщеннях.

Хоча навантаження на медичну систему значно зросло протягом жовтня і листопада, а у листопаді ставилися один антирекорд за іншим за кількістю госпіталізацій на добу, на думку експертів, показники, пов’язані з рівнем летальності Covid-19 дещо змінюються. На графіку (див. рис. 31б) нанесено дані коефіцієнта адаптації до хвороби, який є відношенням кількості людей, які померли за добу, до суми кількості померлих і осіб, що одужали за цю добу. Легко бачити, що частка смертей у добовій кількості осіб, для яких Covid-19 залишився у минулому, з середини жовтня почала зменшуватись. Поки невідомо, чи це Covid-19 змінює свою природу з тенденцією на послаблення, чи лікарі отримали більше досвіду у проведенні лікування, тому за даним показником команда проєкту продовжить спостерігати і надалі.

Рисунок 31б. Коефіцієнт адаптації до хвороби в Україні (відношення кількості людей, які померли за добу, до суми кількості померлих і осіб, що одужали за цю добу)

Дослідження поширення COVID-19 в областях України та в м. Києві

2.1. м. Київ

Рис. 32. Аналіз динаміки нових виявлених хворих по м. Києву станом на кінець листопада

У Києві протягом листопада спостерігаємо стрімку тенденцію до збільшення кількості добового приросту захворюваності. Показник волатильності (див. рис. 32), що набув пікових значень у середині вересня, протягом жовтня та листопада тримається на набагато нижчих позначках. Київ з другої половини серпня виходить у лідери по приросту кількості нових хворих. На кінець листопада ці значення сягають біля 1500 чоловік. Станом на 28 листопада у м. Києві зареєстровано понад 67 тис. випадків.

Аналіз динаміки співвідношення нових виявлених хворих та кількості людей, що одужали, також не виглядає обнадійливим (див. рис. 32а). Кількість нових виявлених хворих стабільно переважає кількість людей, що одужали, починаючи з середини липня і понині. Кількість активних хворих у місті збільшується експоненційно. Волатильність (мінливість даних) цього процесу невисока, що може означати високу ймовірність збереження такої тенденції. 

Рис. 32а. Аналіз динаміки співвідношення нових виявлених хворих та кількості людей, що одужали, по м. Київ  станом на кінець листопада

У м. Києві, за даними МОЗ, на 28 листопада у лікарнях міста доступні 1123 інфекційних ліжка та 146 ліжок у реанімації. Зайнято – 2193 ліжка. Чимала кількість лікарень міста заповнені майже на 100%. Лікарні міста забезпечені обладнанням на 81%, а медичним персоналом на 78%.

2.2. Вінницька область

 Рис. 33. Аналіз динаміки нових виявлених хворих по Вінницькій області станом на кінець листопада

Захворюваність у Вінницькій області продовжує зростати – протягом листопада абсолютні значення добового приросту кількості хворих на Covid-19 збільшилась майже вдвічі. Волатильність цього процесу доволі висока протягом вересня та жовтня, стрімко зростає у листопаді (рис. 33). Дійсно, карантин вихідного дня, що був запроваджений після першої декади листопада, схоже демонструє певну ефективність, і кількість нових випадків захворювання в середині листопада впала до жовтневих позначок, проте потім продовжила зростання.

Станом на кінець листопада кількість нових хворих значно перевищує кількість видужалих осіб, хоча протягом місяця двічі кількість людей, що подолали хворобу перевищувала кількість нових хворих. Волатильність даного процесу у листопаді зростає, тому можна сподіватись на призупинення негативних тенденцій.

Рис. 33а. Аналіз динаміки співвідношення нових виявлених хворих та кількості людей, що одужали, по Вінницькій області станом на кінець листопада

У Вінницькій області за даними МОЗ, на 28 листопада у лікарнях міста доступні біля 1400 інфекційних ліжок та 123 місця у реанімації. Лікарні області забезпечені обладнанням на 82%, а медичним персоналом на 76%.

2.3. Волинська область

Рис. 34. Аналіз динаміки нових виявлених хворих по Волинській області станом на кінець листопада

З кінця жовтня до початку листопада кількість нових хворих за добу у області стрімко зросла, і такий сплеск мабуть пов’язаний з проведенням виборів до місцевих рад, що мали місце наприкінці жовтня (див. рис. 34). Після введення карантину вихідного дня зростання захворюваності вповільнилось і кількість нових випадків коливається у коридорі 220-450 осіб. Значення індикатора волатильності протягом листопада є значно вищими, ніж у жовтні. Динаміка співвідношення нових виявлених хворих та кількості людей, що одужали, виглядає обнадійливою та вказує зменшення швидкості зростання кількості активних хворих на Covid-19 у області (див. рис. 34а), хоча волатильність цього процесу демонструє найвищі значення з квітня місяця.

Рис. 34а. Аналіз динаміки співвідношення нових виявлених хворих та кількості людей, що одужали, по Волинській області  станом на кінець листопада

За даними МОЗ України лікарні області забезпечені обладнанням на 90%, а персоналом на 79%. У лікарнях області доступно близько 800 інфекційних ліжок для хворих та 69 ліжок у реанімації.

2.4. Дніпропетровська область

Рис. 35. Аналіз динаміки нових виявлених хворих по Дніпропетровській області станом на кінець листопада

Наразі спостерігається стійке та надстрімке зростання кількості нових випадків захворювання, яке дещо вповільнилось наприкінці листопада (див. рис. 35). Кількість нових випадків COVID-19, що трималася кінця жовтня – початку листопада до 500, у третій декаді сягнула 1400. Волатильність (мінливість) процесу є високою.

Рис. 35а. Аналіз динаміки співвідношення нових виявлених хворих та кількості людей, що одужали, по Дніпропетровській області  станом на кінець листопада

Кількість нових випадків захворювання значно переважала кількість тих, що видужали протягом майже всього листопада, проте останніми днями стрімко спадає, тобто все більше людей одужує і швидкість зростання кількості активних хворих у області дещо вповільнюється. (див. рис. 35а). За даними МОЗ України лікарні області забезпечені обладнанням на 85% та персоналом на 77%. Доступні 465 ліжок у лікарнях області та 91 ліжко у реанімації. Понад 1400 ліжок зайняті.

2.5. Донецька область

Рис. 36. Аналіз динаміки нових виявлених хворих по Донецькій області станом на кінець листопада

У жовтні спостерігалася відсутність направленої тенденції графіка з доволі високими (250 – 300 випадків) показниками щодоби. Проте 30 жовтня відбувся сплеск захворюваності (мабуть пов’язаний з масовими зібраннями під час виборів) і наразі протягом листопада кількість нових випадків захворювання поступово дещо спадає, порівняно з останнім піковим значенням. Волатильність (мінливість у даних) у третій декаді місяця також почала спадати, що дає надію на продовження позитивної тенденції. Графік динаміки співвідношення нових виявлених хворих та кількості людей, що подолали хворобу, у листопаді виглядає обнадійливим, все частіше кількість людей, що подолали хворобу переважає кількість людей, що захворіли (див. рис 36а).

Рис. 36а. Аналіз динаміки співвідношення нових виявлених хворих та кількості людей, що одужали, по Донецькій області  станом на  кінець листопада

Дані МОЗ України свідчать, що лікарні області на 80% забезпечені необхідним обладнанням та на 75% - персоналом. Доступними є 527 інфекційних ліжок та 85 ліжок у реанімації.

2.6. Житомирська область

Рис. 37. Аналіз динаміки нових виявлених хворих по Житомирській області станом на кінець листопада

У листопаді швидкість зростання кількості нових хворих за добу дещо зменшилась. Значення графіку протягом місяця коливаються у коридорі від 400 до 800 осіб, волатильність процесу у листопаді трималася на жовтневих позначках (див. рис. 37). Аналіз динаміки процесу одужання виглядає нетривіально – графік осцилює в великою амплітудою протягом листопада, але все частіше перетинає нульову позначку, коли кількість людей, що одужали, переважає кількість тих, хто захворів. Швидкість зростання активних хворих у регіоні вповільнюється.

Рис. 37а. Аналіз динаміки співвідношення нових виявлених хворих та кількості людей, що одужали, по Житомирській області  станом на кінець листопада

За даними МОЗ, забезпеченість обладнанням лікарень області складає 85%, а медичним персоналом – 74%. Доступні 1327 інфекційних ліжок у лікарнях області.

2.7. Закарпатська область

Рис. 38. Аналіз динаміки нових виявлених хворих по Закарпатській області станом на кінець листопада

Після стрімкого зростання кількості нових випадків у жовтні та першій половині листопада – у середині місяця ситуація дещо покращилась, що може бути пов’язане з введенням карантину вихідного дня. Волатильність (мінливість у даних нових захворювань) протягом листопада зростає. У той же час, аналіз динаміки співвідношення процесів захворюваності та одужання у листопаді виглядає більш обнадійливим, ніж у жовтні (див. рис. 38а). Кількість нових хворих осіб протягом листопада все частіше виявляється меншою за кількість людей, що одужали. Волатильність даного процесу тримається на вищих, ніж наприкінці жовтня позначках.

Рис. 38а. Аналіз динаміки співвідношення нових виявлених хворих та кількості людей, що одужали, по Закарпатській області  станом на кінець листопада

За даними МОЗ України, забезпеченість обладнанням лікарень області становить 91,5%, а забезпеченість медичним персоналом – 75,5%. Вільними є близько50% інфекційних ліжок.

2.8. Запорізька область

Рис. 39. Аналіз динаміки нових виявлених хворих по Запорізькій області станом на кінець листопада

Спостерігається експоненційне зростання нових випадків захворювання протягом листопада (див. рис. 39). Показник волатильності (мінливості процесу щоденної захворюваності) також зростає, що свідчить про наявність ризиків втрати контролю над епідемічною ситуацією в області. Крива співвідношення нових виявлених хворих та кількості людей, що одужали, також демонструє негативну динаміку. Хоча волатильність (мінливість) цього процесу висока, зрозуміло, що кількість активних хворих у області стрімко зростає, що підвищує ризики настання медичного колапсу у області (див. рис 39а).

Рис. 39а. Аналіз динаміки співвідношення нових виявлених хворих та кількості людей, що одужали, по Запорізькій області  станом на кінець листопада

За даними МОЗ України, лікарні області забезпечені обладнанням на 89%, медичним персоналом – на 80%. Кількість доступних інфекційних ліжок у області всього біля 600, а ліжок у реанімаціях- 70, що вкрай мало для однієї з найбільших за населенням областей. Загалом зайнятими є 763 ліжка.

2.9. Івано-Франківська область

Рис. 40. Аналіз динаміки нових виявлених хворих по Івано-Франківській області станом на кінець листопада

Після стрімкого зростання добової кількості нових випадків у жовтні (див. рис. 40), протягом листопада спостерігається боковий рух графіка зі значеннямиу коридорі від 450 до 600 випадків на добу. Волатильність процесу дещо зросла, хоча тримається на позначках значно нижчих від вересневих. Аналіз динаміки співвідношення процесів захворюваності та одужання також свідчить про швидке збільшення активних хворих на Covid-19 у листопаді в регіоні, низькі значення індикатора волатильності не дають великих надій на зміну ситуації (див. рис. 40а), тож тенденція до зростанні рівня захворюваності скоріше за все збережеться.

Рис. 40а. Аналіз динаміки співвідношення нових виявлених хворих та кількості людей, що одужали, по Івано-Франківській області  станом на кінець листопада

За даними МОЗ України , лікарні області забезпечені обладнанням на 87%, медичним персоналом – на 85%. Зайнятими є понад 75% ліжок у лікарнях області.

2.10. Київська область

Рис. 41. Аналіз динаміки нових виявлених хворих по Київській області станом на кінець листопада

Стрімке зростання кількості нових випадків захворювання протягом жовтня та листопада. Низька волатильність процесу у жовтні змінилась піковими позначками у кінці листопада. Станом на кінець листопада фіксуємо понад 1100 нових хворих осіб щодоби. Кількість нових виявлених хворих наразі значно перевищує кількість людей, що одужали – кількість активних хворих у області експоненційно зростає.

Рис. 41а. Аналіз динаміки співвідношення нових виявлених хворих та кількості людей, що одужали, по Київській області  станом кінець листопада

За даними МОЗ України, лікарні області забезпечені обладнанням на 83%, персоналом – на 79%. Завантаженість ліжок у лікарнях області – понад 60%.

2.11. Кіровоградська область

Рис. 42. Аналіз динаміки нових виявлених хворих по Кіровоградській області станом на кінець листопада

Протягом вересня та початку жовтня Кіровоградська область вважалася однією з найменш уражених епідемією Covid-19. 7 жовтня графік індикатора «supertrend» перетнув синю криву графіка нових виявлених хворих, що свідчить про злам тренду та початок стрімкого зростання кількості нових хворих кожної доби. Станом на кінець жовтня фіксувалися показники близько 100 осіб щодоби, станом на кінець листопада – до 150 осіб. Показники волатильность падають з другої половини листопада, що може свідчити про збереження наявної тенденціїю Аналіз графіка співвідношення нових виявлених хворих та кількості людей, що одужали, підтверджує тривожність ситуації – з середини листопада кількість нових хворих щодня переважає кількість людей, що одужали.

Рис. 42а. Аналіз динаміки співвідношення нових виявлених хворих та кількості людей, що одужали, по Кіровоградській області  станом на кінець листопада

Лікарні області забезпечені обладнанням на 90%, медичним персоналом на 77%. Завантаженість ліжок у лікарнях області становить близько 60%.

2.12. Луганська область

Рис. 43. Аналіз динаміки нових виявлених хворих по Луганській області станом на кінець листопада

Протягом жовтня та листопада спостерігається боковий рух графіка у коридорі від 20 до 155 нових виявлених хворих (див. рис. 43). Графік співвідношення нових випадків захворювань та вилікуваних осіб виглядає краще, ніж у жовтні (див. рис. 43а). Все частіше кількістю людей, що подолали хворобу, переважає кількість тих, що захворіли.

Рис. 43а. Аналіз динаміки співвідношення нових виявлених хворих та кількості людей, що одужали, по Луганській області  станом на кінець листопада

За даними МОЗ України забезпечення лікарень області обладнанням становить 81%, персоналом – 68%. Вільними є понад 60% інфекційних ліжок.

2.13. Львівська область

Рис. 44. Аналіз динаміки нових виявлених хворих по Львівській області станом на кінець листопада

Від початку жовтня спостерігаємо зростаючий тренд показника добової кількості нових хворих, який продовжується і у листопаді. Станом на кінець листопада фіксуємо до 800 нових випадків захворювань. Волатильність процесу у листопаді є вищою ніж у жовтні. На початку листопада одужала значно більша кількість людей ніж захворіла, але протягом решти місяця кількість активних хворих в області поступово зростає. (див. рис. 44, 44а).

Рис. 34а. Аналіз динаміки співвідношення нових виявлених хворих та кількості людей, що одужали, по Львівській області  станом на кінець листопада

Згідно з даними МОЗ України, лікарні області забезпечені обладнанням на 83%, а персоналом – на 78%. Завантаженість ліжок у лікарнях області складає близько 75%.

2.14. Миколаївська область

Рис. 45. Аналіз динаміки нових виявлених хворих по Миколаївській області станом на кінець листопада

З кінця серпня і понині спостерігаємо різке зростання показника щодобової кількості нових виявлених хворих, яке продовжувалось та посилювалось протягом останніх місяців. Показники волатильності протягом жовтня та листопада високі (див. рис. 45). Ситуація тривожна, графік співвідношення нових виявлених хворих та кількості людей, що одужали, не є обнадійливим та свідчить про невпинне зростання кількості нових активних хворих.

Рис. 45а. Аналіз динаміки співвідношення нових виявлених хворих та кількості людей, що одужали, по Миколаївській області  станом на кінець листопада

МОЗ України стверджує, що лікарні для хворих на COVID-19 забезпечені обладнанням на 89%, медичним персоналом – на 78%. Завантаженість інфекційних ліжок складає біля 65%.

2.15. Одеська область

Рис. 46. Аналіз динаміки нових виявлених хворих по Одеській області станом на кінець листопада

У липні кількість хворих в області почала стрімко зростати. Кількість нових хворих у кінці листопада сягає близько тисячі чоловік. У листопаді волатильність переважно тримається на вересневих позначках. На початку листопада кількість людей, що одужали протягом кількох днів переважала кількість тих, хто захворів, але пізніше ситуація знову погіршилась – кількість людей, що хворіють, продовжує стабільно збільшуватись (див. рис. 46 та 46а).

Рис. 46а. Аналіз динаміки співвідношення нових виявлених хворих та кількості людей, що одужали, по Одеській області  станом на кінець листопада

За даними МОЗ України лікарні області забезпечені обладнанням на 92%, медичним персоналом – на 75%. Завантаженість інфекційних ліжок у лікарнях області складає біля 54%.

2.16. Полтавська область

Рис. 47. Аналіз динаміки нових виявлених хворих по Полтавській області станом на кінець листопада

Протягом листопада відбувається зростання кількості нових хворих за добу, значення перевершують пікову позначку середини жовтня і складають більше 600 хворих. Кількість людей, що одужали кілька разів протягом останніх півтора місяців переважала кількість нових випадків Covid-19, що безперечно дещо зменшило швидкість зростання числа активних хворих у області, проте цей процес має у листопаді дуже високі показники волатильності, тому ситуація може змінитися.

Рис. 47а. Аналіз динаміки співвідношення нових виявлених хворих та кількості людей, що одужали, по Полтавській області  станом на кінець листопада

Завантаженість лікарень області складає близько 40%. Лікарні області забезпечені обладнанням на 96%, медичним персоналом – на 83%.

2.17. Рівненська область

Рис. 48. Аналіз динаміки нових виявлених хворих по Рівненській області станом на кінець листопада

На графіку показника добової кількості нових виявлених хворих спостерігаємо зростаючий тренд з показниками до 600 осіб щодоби. Різниця між кількістю нових хворих та кількістю видужалих осіб осцилює навколо нуля протягом жовтня-листопада, проте амплітуда коливань зростає, оскільки волатильність знаходиться на високих позначках (див. рис. 48а).

Рис. 48а. Аналіз динаміки співвідношення нових виявлених хворих та кількості людей, що одужали, по Рівненській області  станом на кінець листопада

За даними МОЗ України завантаженість ліжок у лікарнях області складає біля 86%. Забезпечення лікарень області обладнанням складає – 87%, медичним персоналом – 88%.

2.18. Сумська область

Рис. 49. Аналіз динаміки нових виявлених хворих по Сумській області станом на кінець листопада

Протягом листопада продовжується стрімке зростання кількості нових хворих і наприкінці місяця значення наближаються до 1000. Динаміка співвідношення нових виявлених хворих та кількості людей, що одужали, також свідчить про втрату контролю над епідемічною ситуацією, кількість активних хворих в області зростає з початку листопада надзвичайно швидко (див. рис. 49а).

Рис. 49а. Аналіз динаміки співвідношення нових виявлених хворих та кількості людей, що одужали, по Сумській області  станом на кінець листопада

МОЗ України зазначає, що у Сумській області завантаженість ліжок у лікарнях складає близько 60%. Лікарні області забезпечені обладнанням на 89%, персоналом на 80%.

2.19. Тернопільська область

Рис. 50. Аналіз динаміки нових виявлених хворих по Тернопільській області станом на кінець листопада

Протягом листопада графік показника добової кількості нових виявлених випадків захворювання на COVID-19 знову повертається до тренду на зростання, з високими добовими показниками, що на кінець місяця перевищують 400 осіб. Є ймовірність, що ризики, спричинені проведенням місцевих виборів 25 жовтня, призвели до нових спалахів захворювання. Висока волатильність процесу також свідчить про нестійкість ситуації. Співвідношення кількості нових випадків захворювання та кількості людей, які вилікувались, говорить проте, що переважно у листопаді кількість активних хворих у області зростає (див. рис. 50а).

Рис. 50а. Аналіз динаміки співвідношення нових виявлених хворих та кількості людей, що одужали, по Тернопільській області  станом на кінець листопада

За даними МОЗ України, у Тернопільській області показник завантаженості ліжок у лікарнях складає близько 74%. Лікарні області забезпечені обладнанням на 76%, персоналом на 79%.

2.20. Харківська область

Рис. 51. Аналіз динаміки нових виявлених хворих по Харківській області станом на кінець листопада

З другої декади листопада графік добового приросту хворих на Covid-19 демонструє тренд на спадання. Проте останніми днями, можливо через великі розпродажі у більшості магазинів країни, що протягом робочого тижня призводять до масових скупчень людей у торгівельних центрах, кількість нових хворих знову суттєво збільшилась. Харківська область є одним із найбільш уражених епідемією регіонів. Волатильність цього процесу також зростає, що також свідчить про можливість повернення тренду на зростання (див. рис. 51). Кількість людей, що захворіли, у листопаді переважно є меншою за кількість тих, хто одужав. Волатильність цього процесу також є низькою протягом останнього тижня, тож є надія на збереження такої тенденції, якщо не буде нових спалахів захворюваності.

Рис. 51а. Аналіз динаміки співвідношення нових виявлених хворих та кількості людей, що одужали, по Харківській області  станом на кінець листопада

МОЗ України визначає показник забезпечення лікарень області обладнанням на рівні 79%, персоналом – на рівні 71%. Завантаженість ліжок – близько 71%.

2.21. Херсонська область 

Рис. 52. Аналіз динаміки нових виявлених хворих по Херсонській області станом на кінець листопада

Протягом листопада спостерігається впевнений тренд на зростання кількості нових захворювань з високою волатильністю даного процесу. Добова кількість хворих за місяць збільшилася у двічі. Кількість активних хворих в області також зростає.

Рис. 52а. Аналіз динаміки співвідношення нових виявлених хворих та кількості людей, що одужали, по Херсонській області  станом на кінець листопада

Показник завантаженості ліжок у лікарнях області становить близько 66%. Лікарні області забезпечені обладнанням на 89%, персоналом – на 83%.

2.22. Хмельницька область

Рис. 53. Аналіз динаміки нових виявлених хворих по Хмельницькій області станом на кінець листопада

На початку листопада спостерігаємо відсутність направленої тенденції на графіку кількості нових хворих за добу з високими показниками у коридорі значень 250 – 600, а наприкінці місяця кількість нових хворих знову почала зростати. Висока волатильність процесу свідчить про нестійкість ситуації. Графік нижче (рис. 53а) свідчить про переважне зростання протягом листопада кількості активних хворих у регіоні.

Рис. 53а. Аналіз динаміки співвідношення нових виявлених хворих та кількості людей, що одужали, по Хмельницькій області  станом на кінець листопада

Показник завантаженості ліжок у лікарнях області складає близько 64%, лікарні забезпечені обладнанням на 90%, медичним персоналом – на 77%.

2.23. Черкаська область 

Рис. 54. Аналіз динаміки нових виявлених хворих по Черкаській області станом на кінець листопада

Протягом листопада спостерігаємо стрімке зростання добового приросту хворих на Covid-19 (рис. 54, 54а). Такий стрімкий негативний тренд може бути пов’язаний з відмовою міської ради Черкас від дотримання карантину вихідного дня. Волатильність процесу спадає у другій половині місяця, що може свідчити про ймовірне продовження наявної тенденції. Кількість активних хворих стрімко зростає з другої половини листопада, а волатильність цього процесу спадає.

Рис. 54а. Аналіз динаміки співвідношення нових виявлених хворих та кількості людей, що одужали, по Черкаській області  станом на кінець листопада

Лікарні Черкаської області завантажені приблизно на 62%, забезпечені обладнанням на 78%, персоналом – на 60%.

2.24. Чернівецька область

Рис. 55. Аналіз динаміки нових виявлених хворих по Чернівецькій області станом на кінець листопада

У листопаді після стрімкого зростання у жовтні спостерігається боковий рух графіка добового приросту кількості нових хворих, але волатильність цього процесу є високою, що говорить про високу ймовірність повернення до зростаючої тенденції. Кількість нових хворих протягом листопада в основному значно переважає кількість людей, що одужали, лише протягом останнього тижня швидкість зростання активних хворих дещо зменшилась. Показники волатильності цього процесу не дуже високі, отже є висока ймовірність того, що така загрозлива тенденція може зберігатись і надалі (див. рис. 55, 55а).

Рис. 55а. Аналіз динаміки співвідношення нових виявлених хворих та кількості людей, що одужали, по Чернівецькій області  станом на кінець листопада

Відсоток завантаженості ліжок у лікарнях області складає близько 56%, лікарні забезпечені обладнанням на 87%, персоналом – на 78%.

2.25. Чернігівська область

Рис 56. Аналіз динаміки нових виявлених хворих по Чернігівській області станом на кінець листопада

Протягом листопада спостерігаємо стрімке зростання кількості нових захворювань щодоби, з показниками, що сягають 800 осіб. Висока волатильність процесу свідчить про нестійкість ситуації та високий рівень загрози. Кількість нових хворих переважно перевищує кількість тих, хто одужав (див. рис. 56).

Рис. 56а. Аналіз динаміки співвідношення нових виявлених хворих та кількості людей, що одужали, по Чернігівській області  станом на кінець листопада

МОЗ України відмічає, що відсоток завантаженості ліжок у лікарнях регіону складає близько 75%, лікарні забезпечені обладнанням на 87%, медичним персоналом на 81%.