Сталий розвиток в Україні: показники та прогнози

15.12.2009

Один із важливих напрямів діяльності, за яким НТУУ «КПІ» відомий у світі, — накопичення та аналіз наукових даних щодо сталого розвитку у світі. Програма реалізується завдяки українському Світовому центру даних з геоінформатики та сталого розвитку.

Сталий розвиток у формулюванні ООН — це розвиток суспільства, що дозволяє задовольняти потреби нинішніх поколінь, не позбавляючи при цьому майбутні покоління можливостей для задоволення їхніх власних потреб.

До ключових завдань сталого розвитку відносять: відновлення і подальше збереження в потрібному обсязі на необхідній площі природних екосистем та їхньої здатності до самовідтворення; забезпечення при цьому випереджального розв’язання проблем економічного, соціального, демографічного і духовного розвитку; узгодження темпів економічного розвитку з господарською ємністю екосистем. Для аналізу стану сталого розвитку науковцями було визначено групу соціальних, економічних та екологічних індикаторів, за якими і здійснювалися розрахунки.

Черговим етапом діяльності дослідників НТУУ «КПІ» під науковим керівництвом академіка НАН України М.З. Згуровського стало видання наукового аналітичного огляду «Україна в індикаторах сталого розвитку». У книзі запропоновано систему факторів (індексів та індикаторів) і розроблено метрику для вимірювання процесів сталого розвитку для регіонів України. Для оцінювання було використано вихідні дані, надані Держкомстатом та відповідними міністерствами. Визначено основні недоліки та переваги регіонів на шляху до сталого розвитку. Книга розрахована на наукових працівників, викладачів, студентів та аспірантів, які займаються питаннями регіональної політики, на керівників центральної та регіональної влади, органів місцевого самоврядування.

На пропозицію Видавничого дому «Медіа інвест груп», який є засновником економічних газет і журналів в Україні та зацікавився висвітленням основних напрацювань київських політехніків щодо сталого розвитку в Україні, 15 грудня відбулася зустріч головних редакторів цих видань з групою науковців НТУУ «КПІ», які працюють за напрямом сталого розвитку. Представники ЗМІ отримали вичерпну інформацію щодо методики збору даних та їх обробки, можливих прогнозів (їх уточнення) для регіонів країни, галузей економіки, окремих міст тощо, а також підготовки відповідних фахівців з адміністративного менеджменту в нашому університеті. Пояснення та відповіді на численні запитання давали академік М.З. Згуровський та професор Г.О. Статюха.

Зокрема було зазначено, що Україна має шанс використати напрацьований світом кращий досвід гармонізованого, сталого розвитку суспільства, у якому добробут людей, навколишнє середовище, природні ресурси та людський капітал, втілений у досягненнях науки, освіти, проривних технологіях, високих моральних цінностях, — категорії нероздільні й рівновеликі, що взаємно доповнюють і збагачують одна одну.

Інформація "КПІ"
Фото О. Супруна
Газета "Київський політехнік" №02, 2010

Сталий розвиток в Україні: показники та прогнози

Сталий розвиток в Україні: показники та прогнози