2.18. Сумська область
Рисунок 24. Аналіз динаміки нових виявлених хворих по Сумській області станом на кінець травня
6 травня спостерігався другий пік кількості нових виявлених хворих за день. Після 6 травня спостерігається спадання кількості хворих і невисока волатильність (мінливість даних по щоденній захворюваності) вказує на стабільну ситуацію.
Станом на 29 травня зафіксовано 167 хворих. Також позитивною є динаміка співвідношення нових виявлених хворих та кількості людей, що одужали.
Рисунок 24a. Аналіз динаміки співвідношення нових виявлених хворих та кількості людей, що одужали, по Сумській області станом на кінець травня
Дані МОЗ станом на 29 травня свідчать, що за всіма трьома критеріями по кількості хворих на 100 тис населення (0.09 на 100 тис населення – найменше в Україні), охоплення тестуванням на 100 тис населення та завантаженості ліжок у лікарнях Сумська область є рекомендованою до пом’якшення карантинних заходів.
2.19. Тернопільська область
Рисунок 25. Аналіз динаміки нових виявлених хворих по Тернопільській області станом на кінець травня
Пік пандемії відбувся 29 квітня. Потім мало місце стійке спадання кількості нових виявлених хворих за день. З 4 травня, кількість людей, які вилікувались, переважає кількість нових випадків захворювання.
Рисунок 25a. Аналіз динаміки співвідношення нових виявлених хворих та кількості людей, що одужали, по Тернопільській області станом на кінець травня
Дані МОЗ станом на кінець травня свідчать, що за всіма показниками по кількості хворих на 100 тис населення, охоплення тестуванням на 100 тис населення та завантаженості ліжок у лікарнях Тернопільську область рекомендованою до зняття частини карантинних обмежень.
2.20. Харківська область
Рисунок 26. Аналіз динаміки нових виявлених хворих по Харківській області станом на кінець травня
Відсутня явна тенденція на спадання або зростання кількості нових випадків добової захворюваності. Має місце достатньо висока волатильність.
Проте з 15 по 20 травня позитивну динаміку демонструє співвідношення нових виявлених хворих та людей, що одужали. З 20 травня кількість нових виявлених хворих переважає і мінливість процесу даного співвідношення стала вищою наприкінці травня.
Рисунок 26a. Аналіз динаміки співвідношення нових виявлених хворих та кількості людей, що одужали, по Харківській області станом на кінець травня
За даними МОЗ на 100 тис населення у Харківській області хворіє менше 6 осіб, решта показників, що є ключовими у пандемічному процесі, також знаходиться в межах норми. Тож МОЗ вирішила рекомендувати Харківську область до послаблення карантинних заходів.
2.21. Херсонська область
Рисунок 27. Аналіз динаміки нових виявлених хворих по Херсонській області станом на кінець травня
Станом на 27 травня зафіксовано 177 хворих. Після 3 травня волатильність знижується. Пік пандемії відбувся 28 квітня. Тенденція до спадання кількості нових виявлених хворих за день. На рисунку 22а поведінка синьої кривої свідчить про те, що все частіше з 3 травня кількість людей, які одужали, переважає кількість нових випадків захворювання.
Рисунок 27a. Аналіз динаміки співвідношення нових виявлених хворих та кількості людей, що одужали, по Херсонській області станом на кінець травня
Дані МОЗ станом на 29 травня свідчать, що за всіма показниками по кількості хворих на 100 тис населення (у Хероснській області один із найнижчих показників 0.39), охоплення тестуванням на 100 тис населення та завантаженості ліжок у лікарнях Херсонську область рекомендованою до зняття частини карантинних обмежень.
2.22. Хмельницька область
Рисунок 28. Аналіз динаміки нових виявлених хворих по Хмельницькій області станом на кінець травня
Останній пік відбувся 15 травня. Має місце висока волатильність (мінливість процесу нових виявлених хворих), що не дозволяє зробити висновок про закінчення тенденції на зростання кількості нових виявлених хворих за добу, хоча з 20 травня кількість нових хворих спадає. Графік співвідношення нових виявлених хворих та кількості людей, що одужали також має високу мінливість.
Рисунок 28a. Аналіз динаміки співвідношення нових виявлених хворих та кількості людей, що одужали, по Хмельницькій області станом на кінець травня
Дані МОЗ станом на кінець травня свідчать, що за показниками по кількості хворих на 100 тис.населення, охоплення тестуванням на 100 тис. населення та завантаженості ліжок у лікарнях Хмельницьку область рекомендованою до зняття частини карантинних обмежень.
2.23. Черкаська область
Рисунок 29. Аналіз динаміки нових виявлених хворих по Черкаській області станом на кінець травня
Пік пандемії спостерігався 28 березня. З 28 березня по 6 травня мав місце стійкий тренд на спадання кількості нових виявлених хворих за день, який продовжився з 15 травня.
Спостерігалася стабільна ситуація протягом місяця (Рис. 29а).
Рисунок 29a. Аналіз динаміки співвідношення нових виявлених хворих та кількості людей, що одужали, по Черкаській області станом на кінець травня
За даними МОЗ показники кількості хворих на 100 тис населення, охоплення тестуванням на 100 тис населення та завантаженості ліжок у лікарнях Черкаської області є цілком задовільними і її рекомендованою до переходу на другий етап послаблення карантинних обмежень.
2.24. Чернівецька область
Рисунок 30. Аналіз динаміки нових виявлених хворих по Чернівецькій області станом на кінець травня
Пік захворюваності мав місце 22-24 квітня, після чого припинилося зростання кількості нових виявлених хворих за день, волатильність (мінливість даних плину пандемічного процесу) є стабільно невисокою протягом травня.
Разом з тим, до 25 травня кількість нових хворих стабільно переважає кількість людей, що одужали.
Рисунок 30a. Аналіз динаміки співвідношення нових виявлених хворих та кількості людей, що одужали, по Чернівецькій області станом на кінець травня
За даними МОЗ у Чернівецькій області більш ніж утричі перевищено поріг кількості хворих на 100 тис населення, а завантаженість ліжок у лікарнях перевищує 50% (за цими показниками Чернівецька область займає перше місце в Україні), тож МОЗ не може рекомендувати цій області подальше зняття карантинних обмежень.
2.25. Чернігівська область
Рисунок 31. Аналіз динаміки нових виявлених хворих по Чернігівській області станом на кінець травня
Станом на 27 травня зафіксовано137 хворих. Волатильність протягом травня достатньо стабільна. Не можна стверджувати нічого конкретного ні про стійке зростання кількості нових виявлених хворих за день, ні про їх стійке спадання, не зважаючи на візуальний пік 25 квітня.
Рисунок 31а демонструє, що з середини травня кількість людей, що одужали, все частіше переважає кількість тих, що захворіли.
Рисунок 31a. Аналіз динаміки співвідношення нових виявлених хворих та кількості людей, що одужали, по Чернігівській області станом на кінець травня
Дані МОЗ станом на 29 травня свідчать, що за показниками по кількості хворих на 100 тис населення, охоплення тестуванням на 100 тис населення та завантаженості ліжок у лікарнях Чернігівську область рекомендованою до зняття частини карантинних обмежень.
Висновки
а) в Україні в цілому останній пік кількості нових виявлених хворих за день відбувся 22 квітня 2020 року. За останній місяць в даних щоденних нових виявлених хворих відсутня явна зростаюча або спадна тенденція. При цьому дані демонструють достатньо високу мінливість, яка дещо спадає за останній тиждень. Окрім того, протягом останнього тижня динаміка співвідношення нових виявлених хворих та кількості людей, що одужали, є достатньо позитивною і дозволяє обережно стверджувати про початок спаду пандемії.
Це також підтверджується даними аналізу територіальної нерівномірності госпіталізації хворих на території України (Розділ 3.1), яка показує зниження нових випадків захворювання у Центральній та Східній Україні. Дійсно, лише три області східної України демонструють наявність достатньо високих ризиків до несприятливого розвитку пандемії – Харківська, Луганська та Донецька, причому основним фактором ризику останніх двох є невелика кількість даних і недостатня кількість тестувань що проводились у цих регіонах (лише 29 травня МОЗ дозволила зняти частину карантинних обмежень в Луганській області). Стосовно Харківської області, за всіма критеріями МОЗ цей регіон рекомендовано до зняття частини карантинних обмежень, проте мінливість процесу щоденної кількості захворілих там залишається вищою, ніж у інших східних областях, а, отже, вищими є і ризики розвитку несприятливої ситуації з пандемією.
б) У м. Києві пік кількості нових виявлених хворих за день відбувся 16 квітня 2020 року. Спостерігався ненаправлений рух графіка в коридорі з межами від 10 до 100 осіб з тенденцією до спадання кількості нових виявлених хворих за день. Проте, висока волатильність вказує на наявність ризику зміни тренду. З 17 травня кількість мешканців, які одужали, все частіше переважає кількість нових хворих. МОЗ дозволило пом’якшення карантинних заходів у Києві.
в) В областях, які МОЗ не рекомендує до зняття карантинних обмежень (Донецька, Львівська, Рівненська, Чернівецька), спостерігаються високі ризики несприятливого розвитку пандемії.
г) Серед областей, рекомендованих до зняття частини карантинних обмежень, в Закарпатській, Запорізькій, Кіровоградській, Луганській, Миколаївській, Одеській, Полтавській, Сумській, Тернопільській, Херсонській та Черкаській областях спостерігається стійкий тренд на спадання кількості нових виявлених хворих за день, а кількість людей, які одужали, все частіше переважає кількість тих, що захворіли. В Житомирській та Харківській областях спостерігається тренд до збільшення кількісті нових виявлених хворих, яка переважає кількість людей, які одужали, а мінливість процесу даного співвідношення стає вищою наприкінці травня. В інших регіонах України спостерігається нестійка тенденція до зниження кількості нових виявлених хворих з певними ризиками до несприятливого розвитку пандемії.
Для міста Києва, спостерігаємо аналогічну ситуацію з 35-55 новими інфікованими на день (рис. 36-39).
5. Прогнозування розвитку пандемії коронавірусу на середньостроковому часовому горизонті
5.1. Прогнозування розвитку пандемії COID-19 з використанням методу подібності в математичному моделюванні на часовому відрізку (30.05.20 - 09.06.20)
- Населення, обраної для порівняння країни має бути не меншим 15 млн. людей;
- Густина населення має бути співмірною з густиною населення України і коливатися в діапазоні (1-2,5) у порівнянні з густиною населення України.
Таблиця 5. Кореляційно-регресійний аналіз
- Кількість зареєстрованих випадків COVID-19 (P1);
- Кількість зареєстрованих летальних випадків COVID-19 (P2);
- Кількість зареєстрованих випадків одужання від COVID-19 (P3);
- Коефіцієнт мобільності (P4);
- Кількість зроблених тестів на 1000 осіб (P5).

Рисунок 44. Кількість зареєстрованих випадків в Україні та країнах прототипах

Рисунок 45. Кількість смертельних випадків в Україні та країнах прототипах

Рисунок 46. Кількість видужалих людей в Україні та країнах прототипах
Результати прогнозного моделювання подальшого розвитку коронавірусу в Україні наведені в таблиці 6.
На рис. 47, 48 наведені графіки головних характеристик пандемії коронавірусу за результатами прогнозного моделювання (табл. 6). Отримані результати вказують на стійке і монотонне спадання пандемії коронавірусу, починаючи з середини третьої декади травня 2020 року (різниця між щоденно інфікованими і щоденно одужалими людьми монотонно знижується на часовому інтервалі (25.05.20-09.06.20), як і передбачлося в дослідженні. Цей характер змін процесу розповсюдження коронавірусу в Україні вказує на перехід пандемії від середньої фази розвитку (лінійний характер) до початку фази згасання.
Рисунок 47. Головні характеристики пандемії коронавірусу за результатами прогнозного моделювання (накопичувальні дані)
Рисунок 48. Головні характеристики пандемії коронавірусу за результатами прогнозного моделювання (щоденні дані)
5.2. Прогнозування розповсюдження коронавірусу в Україні класичної регресійної моделі
Відповідно до цієї моделі, наведеній в дослідженні і адаптованій до оновлених за останній місяць даних, прогнозується число хворих на кожен день. Воно дорівнює загальній кількості хворих мінус кількість тих, хто видужав і мінус кількість померлих людей.
Результати прогнозування розвитку коронавірусу для України, Німеччини, Польщі і Румунії, з використанням цієї моделі, на часовому інтервалі (31.05.20-30.06.20) наведено в таблиці 7 і на рис. 49-52.
Таблиця 7. Результати середньострокового прогнозного моделювання з використанням регресійної моделі
Дата | Україна | Німеччина | Польща | Румунія | ||||||||
Фактичні значення | Прогнозні значення | MAPE % | Фактичні значення | Прогнозні значення | MAPE % | Фактичні значення | Прогнозні значення | MAPE % | Фактичні значення | Прогнозні значення | MAPE % | |
11.03.2020 | 1 | 6 | 468,90 | 1880 | 2672 | 42,13 | ||||||
12.03.2020 | 1 | 8 | 654,99 | 2050 | 3531 | 72,26 | ||||||
13.03.2020 | 1 | 10 | 894,03 | 3622 | 4576 | 26,33 | ||||||
14.03.2020 | 1 | 13 | 1198,67 | 4530 | 5820 | 28,48 | ||||||
15.03.2020 | 2 | 17 | 741,97 | 5738 | 7276 | 26,81 | ||||||
16.03.2020 | 2 | 22 | 983,77 | 7188 | 8952 | 24,54 | ||||||
17.03.2020 | 5 | 28 | 454,03 | 9166 | 10848 | 18,35 | 222 | 177 | 20,25 | |||
18.03.2020 | 10 | 35 | 251,56 | 12194 | 12961 | 6,29 | 222 | 233 | 4,94 | |||
19.03.2020 | 14 | 44 | 216,53 | 15163 | 15281 | 0,78 | 233 | 300 | 28,81 | 241 | 135 | 44,08 |
20.03.2020 | 18 | 55 | 208,27 | 19601 | 17793 | 9,22 | 349 | 379 | 8,71 | 252 | 179 | 29,14 |
21.03.2020 | 35 | 69 | 97,24 | 21896 | 20477 | 6,48 | 419 | 471 | 12,51 | 283 | 232 | 17,91 |
22.03.2020 | 43 | 85 | 98,47 | 24513 | 23307 | 4,92 | 530 | 577 | 8,83 | 315 | 297 | 5,67 |
23.03.2020 | 59 | 105 | 77,72 | 28667 | 26252 | 8,42 | 626 | 696 | 11,16 | 366 | 374 | 2,20 |
24.03.2020 | 80 | 128 | 60,07 | 29586 | 29281 | 1,03 | 740 | 829 | 12,01 | 505 | 464 | 8,10 |
25.03.2020 | 108 | 155 | 43,96 | 33570 | 32356 | 3,62 | 890 | 976 | 9,64 | 704 | 568 | 19,32 |
26.03.2020 | 150 | 188 | 25,13 | 37998 | 35443 | 6,73 | 1030 | 1136 | 10,34 | 803 | 686 | 14,52 |
27.03.2020 | 209 | 225 | 7,80 | 43871 | 38502 | 12,24 | 1198 | 1311 | 9,40 | 912 | 820 | 10,12 |
28.03.2020 | 300 | 269 | 10,34 | 48781 | 41498 | 14,93 | 1366 | 1498 | 9,66 | 1151 | 968 | 15,89 |
29.03.2020 | 342 | 319 | 6,60 | 52351 | 44394 | 15,20 | 1613 | 1698 | 5,25 | 1276 | 1132 | 11,31 |
30.03.2020 | 459 | 377 | 17,79 | 52740 | 47158 | 10,58 | 1833 | 1909 | 4,15 | 1566 | 1310 | 16,35 |
31.03.2020 | 527 | 444 | 15,84 | 54933 | 49758 | 9,42 | 2017 | 2132 | 5,68 | 1835 | 1503 | 18,11 |
01.04.2020 | 642 | 519 | 19,21 | 58252 | 52168 | 10,44 | 2271 | 2364 | 4,10 | 1943 | 1709 | 12,04 |
02.04.2020 | 771 | 604 | 21,71 | 61247 | 54364 | 11,24 | 2464 | 2606 | 5,76 | 2116 | 1928 | 8,88 |
03.04.2020 | 900 | 699 | 22,32 | 65309 | 56327 | 13,75 | 2833 | 2856 | 0,80 | 2356 | 2159 | 8,37 |
04.04.2020 | 1023 | 806 | 21,22 | 68248 | 58041 | 14,96 | 3256 | 3113 | 4,40 | 2767 | 2400 | 13,27 |
05.04.2020 | 1045 | 925 | 11,49 | 69839 | 59495 | 14,81 | 3432 | 3375 | 1,65 | 3138 | 2650 | 15,56 |
06.04.2020 | 1194 | 1057 | 11,50 | 72864 | 60683 | 16,72 | 3874 | 3643 | 5,96 | 3339 | 2907 | 12,94 |
07.04.2020 | 1253 | 1202 | 4,07 | 69566 | 61601 | 11,45 | 4144 | 3915 | 5,53 | 3475 | 3170 | 8,78 |
08.04.2020 | 1389 | 1361 | 1,98 | 64647 | 62250 | 3,71 | 4528 | 4189 | 7,48 | 3760 | 3437 | 8,59 |
09.04.2020 | 1581 | 1536 | 2,87 | 63167 | 62635 | 0,84 | 4824 | 4465 | 7,44 | 4013 | 3706 | 7,64 |
10.04.2020 | 1790 | 1725 | 3,63 | 65491 | 62763 | 4,17 | 5117 | 4742 | 7,34 | 4307 | 3976 | 7,68 |
11.04.2020 | 2073 | 1930 | 6,90 | 64772 | 62643 | 3,29 | 5456 | 5018 | 8,03 | 4468 | 4245 | 4,98 |
12.04.2020 | 2359 | 2151 | 8,82 | 64532 | 62288 | 3,48 | 5773 | 5292 | 8,32 | 4941 | 4511 | 8,69 |
13.04.2020 | 2605 | 2388 | 8,33 | 62578 | 61712 | 1,38 | 6003 | 5565 | 7,30 | 5132 | 4773 | 6,99 |
14.04.2020 | 2912 | 2641 | 9,30 | 59865 | 60932 | 1,78 | 6202 | 5834 | 5,93 | 5388 | 5029 | 6,67 |
15.04.2020 | 3155 | 2911 | 7,75 | 58349 | 59963 | 2,77 | 6321 | 6100 | 3,50 | 5477 | 5277 | 3,65 |
16.04.2020 | 3513 | 3196 | 9,03 | 56646 | 58823 | 3,84 | 6628 | 6360 | 4,04 | 5627 | 5516 | 1,97 |
17.04.2020 | 3859 | 3497 | 9,38 | 53931 | 57530 | 6,67 | 6830 | 6615 | 3,14 | 5958 | 5746 | 3,56 |
18.04.2020 | 4291 | 3813 | 11,14 | 53483 | 56103 | 4,90 | 7181 | 6865 | 4,41 | 6148 | 5964 | 3,00 |
19.04.2020 | 4698 | 4143 | 11,80 | 52598 | 54560 | 3,73 | 7414 | 7107 | 4,14 | 6267 | 6170 | 1,55 |
20.04.2020 | 4961 | 4488 | 9,54 | 50703 | 52917 | 4,37 | 7887 | 7342 | 6,91 | 6403 | 6363 | 0,62 |
21.04.2020 | 5200 | 4845 | 6,83 | 48058 | 51194 | 6,53 | 8080 | 7570 | 6,31 | 6441 | 6542 | 1,57 |
22.04.2020 | 5597 | 5214 | 6,85 | 45969 | 49405 | 7,47 | 8158 | 7790 | 4,52 | 6591 | 6707 | 1,76 |
23.04.2020 | 5994 | 5593 | 6,68 | 44254 | 47567 | 7,49 | 8230 | 8001 | 2,79 | 6780 | 6858 | 1,14 |
24.04.2020 | 6479 | 5982 | 7,67 | 39439 | 45694 | 15,86 | 8317 | 8203 | 1,37 | 7073 | 6993 | 1,14 |
25.04.2020 | 6664 | 6379 | 4,28 | 40836 | 43799 | 7,26 | 8454 | 8396 | 0,68 | 7033 | 7112 | 1,13 |
26.04.2020 | 7142 | 6782 | 5,04 | 39794 | 41896 | 5,28 | 8623 | 8580 | 0,50 | 7144 | 7217 | 1,02 |
27.04.2020 | 7568 | 7189 | 5,00 | 38132 | 39995 | 4,89 | 8817 | 8755 | 0,70 | 7363 | 7306 | 0,78 |
28.04.2020 | 7925 | 7600 | 4,10 | 36198 | 38107 | 5,27 | 8874 | 8920 | 0,52 | 7557 | 7379 | 2,36 |
29.04.2020 | 8179 | 8012 | 2,04 | 34672 | 36242 | 4,53 | 8967 | 9075 | 1,21 | 7549 | 7437 | 1,48 |
30.04.2020 | 8513 | 8423 | 1,06 | 32886 | 34406 | 4,62 | 8991 | 9221 | 2,56 | 7716 | 7481 | 3,05 |
01.05.2020 | 8907 | 8832 | 0,85 | 30441 | 32608 | 7,12 | 8997 | 9357 | 4,01 | 7506 | 7510 | 0,05 |
02.05.2020 | 9176 | 9236 | 0,65 | 29555 | 30853 | 4,39 | 8963 | 9484 | 5,81 | 7495 | 7525 | 0,39 |
03.05.2020 | 9634 | 9634 | 0,00 | 27943 | 29146 | 4,31 | 8949 | 9601 | 7,28 | 7414 | 7526 | 1,51 |
04.05.2020 | 10078 | 10024 | 0,54 | 26459 | 27492 | 3,90 | 9070 | 9708 | 7,03 | 7504 | 7514 | 0,13 |
05.05.2020 | 10409 | 10403 | 0,05 | 24106 | 25894 | 7,42 | 9213 | 9806 | 6,43 | 7425 | 7489 | 0,87 |
06.05.2020 | 10506 | 10771 | 2,53 | 22985 | 24354 | 5,96 | 9435 | 9894 | 4,87 | 7542 | 7453 | 1,18 |
07.05.2020 | 10760 | 11126 | 3,40 | 21138 | 22875 | 8,22 | 9352 | 9974 | 6,65 | 7455 | 7405 | 0,67 |
08.05.2020 | 10955 | 11465 | 4,65 | 20969 | 21458 | 2,33 | 9430 | 10044 | 6,51 | 7467 | 7347 | 1,61 |
09.05.2020 | 11128 | 11787 | 5,93 | 20475 | 20103 | 1,82 | 9406 | 10105 | 7,44 | 7465 | 7278 | 2,50 |
10.05.2020 | 11425 | 12092 | 5,83 | 19810 | 18811 | 5,04 | 9429 | 10158 | 7,74 | 7280 | 7200 | 1,09 |
11.05.2020 | 11781 | 12376 | 5,05 | 19298 | 17582 | 8,89 | 9498 | 10203 | 7,42 | 7350 | 7114 | 3,21 |
12.05.2020 | 11952 | 12640 | 5,76 | 18114 | 16414 | 9,38 | 9699 | 10239 | 5,57 | 7361 | 7020 | 4,64 |
13.05.2020 | 12222 | 12882 | 5,40 | 17400 | 15308 | 12,03 | 9951 | 10267 | 3,18 | 7091 | 6918 | 2,44 |
14.05.2020 | 12270 | 13101 | 6,77 | 16436 | 14261 | 13,24 | 9933 | 10288 | 3,57 | 7005 | 6809 | 2,79 |
15.05.2020 | 12248 | 13297 | 8,56 | 15590 | 13272 | 14,87 | 10036 | 10301 | 2,64 | 6141 | 6695 | 9,02 |
16.05.2020 | 12381 | 13468 | 8,78 | 15318 | 12340 | 19,44 | 10191 | 10307 | 1,14 | 5997 | 6575 | 9,64 |
17.05.2020 | 12455 | 13614 | 9,30 | 14825 | 11463 | 22,68 | 10167 | 10306 | 1,36 | 6036 | 6451 | 6,87 |
18.05.2020 | 12661 | 13735 | 8,48 | 14497 | 10638 | 26,62 | 10024 | 10298 | 2,73 | 5884 | 6322 | 7,44 |
19.05.2020 | 12805 | 13830 | 8,01 | 13637 | 9865 | 27,66 | 10321 | 10283 | 0,37 | 5986 | 6190 | 3,40 |
20.05.2020 | 12696 | 13900 | 9,49 | 13361 | 9140 | 31,60 | 10236 | 10263 | 0,26 | 5899 | 6054 | 2,63 |
21.05.2020 | 12711 | 13945 | 9,71 | 13642 | 8461 | 37,98 | 10594 | 10236 | 3,38 | 5884 | 5917 | 0,55 |
22.05.2020 | 12900 | 13964 | 8,25 | 12361 | 7827 | 36,68 | 10719 | 10204 | 4,81 | 5848 | 5777 | 1,22 |
23.05.2020 | 12975 | 13958 | 7,58 | 11672 | 7235 | 38,02 | 10906 | 10166 | 6,79 | 5769 | 5635 | 2,32 |
24.05.2020 | 13046 | 13928 | 6,76 | 11579 | 6682 | 42,29 | 10961 | 10123 | 7,64 | 5497 | 5492 | 0,08 |
25.05.2020 | 13261 | 13874 | 4,62 | 11075 | 6168 | 44,31 | 11136 | 10075 | 9,53 | 5486 | 5349 | 2,50 |
26.05.2020 | 13388 | 13797 | 3,05 | 10790 | 5690 | 47,27 | 11348 | 10023 | 11,68 | 5448 | 5205 | 4,45 |
27.05.2020 | 13365 | 13697 | 2,48 | 10488 | 5245 | 49,99 | 11030 | 9965 | 9,65 | 5339 | 5062 | 5,19 |
28.05.2020 | 13252 | 13576 | 2,44 | 10682 | 4832 | 54,77 | 11115 | 9904 | 10,89 | 5205 | 4919 | 5,50 |
29.05.2020 | 13274 | 13434 | 1,20 | 10144 | 4449 | 56,15 | 11227 | 9839 | 12,36 | 4927 | 4776 | 3,07 |
30.05.2020 | 13198 | 13272 | 0,56 | 4093 | 11412 | 9770 | 14,39 | 4905 | 4634 | 5,52 | ||
31.05.2020 | 13092 | 3765 | 9697 | 4494 | ||||||||
01.06.2020 | 12895 | 3460 | 9621 | 4355 | ||||||||
02.06.2020 | 12682 | 3179 | 9542 | 4218 | ||||||||
03.06.2020 | 12453 | 2919 | 9460 | 4083 | ||||||||
04.06.2020 | 12211 | 2679 | 9376 | 3949 | ||||||||
05.06.2020 | 11957 | 2458 | 9289 | 3818 | ||||||||
06.06.2020 | 11691 | 2253 | 9199 | 3690 | ||||||||
07.06.2020 | 11416 | 2065 | 9107 | 3563 | ||||||||
08.06.2020 | 11132 | 1892 | 9014 | 3440 | ||||||||
09.06.2020 | 10840 | 1733 | 8918 | 3319 | ||||||||
10.06.2020 | 10542 | 1587 | 8821 | 3201 | ||||||||
11.06.2020 | 10239 | 1452 | 8723 | 3085 | ||||||||
12.06.2020 | 9932 | 1328 | 8623 | 2973 | ||||||||
13.06.2020 | 9622 | 1215 | 8522 | 2863 | ||||||||
14.06.2020 | 9310 | 1110 | 8420 | 2756 | ||||||||
15.06.2020 | 8998 | 1015 | 8317 | 2652 | ||||||||
16.06.2020 | 8685 | 927 | 8213 | 2551 | ||||||||
17.06.2020 | 8374 | 847 | 8109 | 2453 | ||||||||
18.06.2020 | 8064 | 773 | 8004 | 2358 | ||||||||
19.06.2020 | 7757 | 706 | 7899 | 2266 | ||||||||
20.06.2020 | 7453 | 644 | 7793 | 2176 | ||||||||
21.06.2020 | 7154 | 588 | 7687 | 2090 | ||||||||
22.06.2020 | 6858 | 536 | 7581 | 2006 | ||||||||
23.06.2020 | 6568 | 489 | 7475 | 1925 | ||||||||
24.06.2020 | 6284 | 446 | 7369 | 1847 | ||||||||
25.06.2020 | 6006 | 406 | 7263 | 1771 | ||||||||
26.06.2020 | 5734 | 370 | 7158 | 1698 | ||||||||
27.06.2020 | 5469 | 338 | 7052 | 1627 | ||||||||
28.06.2020 | 5211 | 308 | 6947 | 1559 | ||||||||
29.06.2020 | 4960 | 280 | 6843 | 1494 | ||||||||
30.06.2020 | 4717 | 255 | 6739 | 1431 |
Рисунок 49. Результати прогнозування розвитку коронавірусу для України, на часовому інтервалі (31.05.20-30.06.20)
Рисунок 50. Результати прогнозування розвитку коронавірусу для Німеччини на часовому інтервалі (31.05.20-30.06.20)
Рисунок 51. Результати прогнозування розвитку коронавірусу для Польщі на часовому інтервалі (31.05.20-30.06.20)
Рисунок 52. Результати прогнозування розвитку коронавірусу для Румунії на часовому інтервалі (31.05.20-30.06.20)
Для України отримані результати (Табл. 7, Рис. 49) вказують на перехід до початку фази згасання пандемії з 27-28 травня 2020 року і монотонного продовження цієї фази до 30.06.20. Розрахункова середня абсолютна похибка у відсотках виконаного прогнозу не перевищує MAPE = 3.0%.
- експоненціального зростання (початок березня – кінець квітня 2020 року);
- лінійного зростання (травень 2020 року);
- з кінця травня 2020 року він перейшов до фази повільного згасання (Рис. 1), коли кількість щоденно видужалих людей, на загал, почала перевищувати кількість щоденно інфікованих.
- Має місце зниження нових випадків захворювання у Центральній та Східній Україні.
- Демонструють наявність достатньо високих ризиків до несприятливого розвитку пандемії – Донецька, Львівська, Рівненська, Чернівецька, Харківська, Луганська та Житомирська області. МОЗ не рекомендує зняття карантинних обмежень в цих областях. Стосовно Харківської області, за всіма критеріями МОЗ цей регіон рекомендовано до зняття частини карантинних обмежень, проте мінливість процесу щоденної кількості захворілих там залишається вищою, ніж у інших східних областях, а, отже, вищими є і ризики розвитку несприятливої ситуації з пандемією;
- У м. Києві пік кількості нових виявлених хворих за день відбувся 16 квітня 2020 року. Спостерігався ненаправлений рух графіка в коридорі з межами від 10 до 100 осіб з тенденцією до спадання кількості нових виявлених хворих за день. Проте, висока волатильність вказує на наявність ризику зміни тренду. З 17 травня кількість мешканців, які одужали, все частіше переважає кількість нових хворих. МОЗ дозволило пом’якшення карантинних заходів у Києві;
- До областей, рекомендованих МОЗ до зняття частини карантинних обмежень віднесено Закарпатську, Запорізьку, Кіровоградську, Миколаївську, Одеську, Полтавську, Сумську, Тернопільську, Херсонську та Черкаську. В цих областях спостерігається стійкий тренд на спадання кількості нових виявлених хворих за день, а кількість людей, які одужали, все частіше переважає кількість тих, що захворіли.
- В інших регіонах України спостерігається нестійка тенденція до зниження кількості нових виявлених хворих з певними ризиками до несприятливого розвитку пандемії.
- Pasquale Cirillo і Nassim Taleb, Tail risk of contagious diseases, 25.05.2020, Nature Phisics, (https://www.nature.com/articles/s41567-020-0921-x).
- Peter Navarro, When the Market Moves, Will You Be Ready? McGraw-Hill Education, 2003.
- Attilio Meucci, Risk and Asset Allocation. (Springer Finance) 1st ed. 2005. Corr. 3rd printing, 2009.
- Marcos Lopez de Prado, Advances in Financial Machine Learning. John Wiley & Sons, Inc, 2018.