Антарктика

Гравітаційні вимірювання Антарктики

У сезонних роботах 9-ої (2004 рік) і 10-ій (2005 рік) Українських Антарктичних експедицій співробітниками Інституту геофізики НАН України на о-ах Аргентинського архіпелагу були проведені вимірювання гравітаційного поля на 17 пунктах. Схема розміщення пунктів спостережень наведена на рис. 1. Раніше Британською Антарктичною Службою виконані роботи по створенню мережі опорних гравіметричних пунктів, які розташовані на площі з координатами між південними широтами 51-го і 71-го градусів (Renner, 1982).

Дані Українського Антарктичного Центру

Antarctic Master Directory (AMD)

База даних по Антарктиці: атмосфера, біосфера, поверхня, океани та ін.

База даних Antarctic Master Directory (AMD)

Тепловий потік в Антарктиці

Antarctic

Дані про обміряні значення теплового потоку в Антарктиці

Опис формату даних

Сейсмологічні дані Антарктики

Дані про землетруси Антарктики

Сейсмічні обсерваторії в Антарктиці

Назва обсерваторії

Геомагнітні дані Антарктики

Геомагнітні дані

Геомагнітні обсерваторії в Антарктиці

Вулкани Антарктики

Детальніша інформація про вулкани на сайті Global Volcanism Program

Вулкани в Антарктиці

 

Назва вулкану

Координати

широта

Гравіметричні вимірювання Антарктики (публікації)

Каталоги обміряних значень і карти гравітаційного поля та його аномалій (публікації)

  • Буланже Ю.Д., Aвсюк Ю.H., Kлюшнева M.Б. Kаталог гравиметрических определений в Aнтарктиде. /3139 пунктов, по 1960 год/.- Институт Физики Земли AH CCCP, Mосква, 1962.
     
  • Грушинский H.П., Kорякин E.Д., Cтроев П.A., Лазарев Г.E., Cидоров Д.B., Bирская H.Ф. Каталог гравиметрических пунктов Aнтарктики. /1955-1965 гг., 5493 пункта/.- B кн.: Tруды ГАИШ, т.42 (B.B.Hестеров, отв. ред.). Издательство Mосковского Университета, Mосква, 1972, стр. 115-311.

Антарктика зі супутника

Тривимірна щільнісна модель земної кори західної окраїни Антарктичного півострова

Гравітаційне поле є ефективним індикатором переробки літосфери. Тривимірне гравітаційне моделювання відіграє важливу роль у вивченні щільнісних неоднорідностей не тільки кори, але й верхньої мантії. У залишкових (мантійних) гравітаційних аномаліях, які отримані вирахуванням гравітаційного ефекту земної кори зіспостережень поля, міститься важлива інформація про підкорові щільнісні неоднорідності, що дозволяють краще зрозуміти не тільки процеси і рухи, що відбуваються у верхній мантії, але і її стан, склад і еволюцію.